skip to Main Content

Zorlu Enerji Satış Müdürü Mehmet Özenbaş: Gıda, otomotiv, tekstil gibi birçok sektör kendi enerjisini üreterek avantaj sağlıyor

DSC_6074

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu bölümdeki konuğu Zorlu Enerji Satış Müdürü Mehmet Özenbaş oldu. Kendi enerjisini üretmek isteyen fabrikalar için önemli ipuçları veren Özenbaş, ayrıca sektördeki yeni gelişmeleri de değerlendirdi.

2019 yılının Mayıs ayında yayınlanan mevzuatla ilgili gerek kurumların gerek uygulayıcıların gerek yatırımcıların aklında bazı soru işaretleri olmaya başladı. Mevzuatın içerisinde aslında bir önceki geçerli olan lisanssız üretim yönetmeliğine göre tamamen öztüketim yapan kurumlar için çok büyük değişiklik olmadı. Enerji sektörü olarak aylık mahsuplaşma dediğimiz ve oldukça fazla istediğimiz kısım ortaya çıktı. Aylık mahsuplaşma ile özellikle çatı üzeri kullanıcıları yani tüketim noktası ile üretim noktası aynı yerde olan kullanıcılar direk olarak kendi fabrikaların, işletmelerinin ve AVM’lerin üzerine kurdukları sistem ile kendi ürettiği elektriği kendileri kullanırken aylık olarak mahsuplaşabiliyorlar. Kendi enerji ihtiyaçlarında farklılıklar olsa bile güneşten gelen stabil elektrik enerjisini kullanabiliyorlar. Bu da onların oldukça avantajlı ve yatırım yapılabilir bir projenin önünü açıyor. Özellikle, demirçelik, otomotiv, tekstil, gıda gibi otomasyonun ve elektrik tüketiminin yoğun olduğu birçok fabrika bu yatırımla kendi enerjisini üreterek avantaj sağlıyor.” dedi.

Özenbaş ile Enerjisini Üreten Fabrikalar programında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Back To Top