skip to Main Content

Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas: Türkiye’nin En Eski 2. Gazetesi Şalom ile Tarihte Yolculuk

ivomalinas

Dr. Cüneyt Dirican’ın hazırlayıp sunduğu KOBİ’lerin Koçu, Finans Doktoru programının bu bölümünde Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas ile tarihin ve gazetenin sayfalarında keyifli ve bilgilendirici bir sohbet gerçekleştirdik.

Türkiye’nin yayın hayatına devam eden en eski ikinci gazetesi unvanını elinde bulunduran Şalom Gazetesi’nin tarihçesi ile beraber dünyadaki tek Ladino dilindeki ekini, 100. sayısına ulaşan Şalom Dergiyi, Salom Turkey İngilizce web haberlerini ve gazetenin haftalık öyküsünü dinledik. Tüm yazarları gönüllü olan ve bu özellikteki tek gazetenin ulusal basındaki öyküsü ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu döneminde gelen Sefarad Türk Yahudilerinin tarihçesinin yanında Karay (Hazar) Türk Yahudileri, İstanbul, Balkanlar ve Anadolu’da yaşayan Aşkenaz, Romaniot Yahudileri gibi fazla bilinmeyenleri ve gazetenin genel topluma açılma çabalarını dinledik, bu programa gelenlerle tanış olmasına vesile olduk. Basılı yayıncılığın ve reklam pastasının geldiği nokta ışığında, bünyesinde 52 kez aralıksız Cannes Film Festivaline katılım sağlayan film eleştirmeninden, dünyada ses getiren röportajlara ve çalışmalara imza atan alanındaki uzman isimlere kadar farklı ses ve renklerdeki yazarları ile amatör gazeteciliği profesyonelce yaşatmaya çalışanların, 1492 yılından bu yana nüfusu yaklaşık onda biri seviyesine düşen azınlık Türk toplumunun hikayesini, İstanbul ve Boğaziçi Üniversitelerinden ve Karay Türklerinden (Yahudilerinden) ismi gelen Karaköy’de bulunan Saint Benoit Fransız Lisesinden mezun genel yayın yönetmeni İvo Molinas konuştuk.

İyi olacak KOBİ’nin radyosuna kadar gelen programda; çiftçilerden, girişimcilere, esnaftan, C level yöneticiye, patrondan KOBİ’ye kadar herkese dijital koçluk yapan tek programda her hafta farklı, renkli ve zengin içerikli konularda entellektüel sermaye arttırımına gidiliyor.

Back To Top