skip to Main Content

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Dekanı, Emekli Prof. Dr. Kemal İnan: Kitle Üretiminden Yaratıcı Tasarıma

DSC_0267

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Dekanı, Emekli Prof. Dr. Kemal İnan, Teknoloji Gündemi’nde, her yönüyle teknolojiyi masaya yatırdı.

Teknolojik İşlevsizlik – Kitle Üretiminden Yaratıcı Tasarıma kitabının yazarı İnan, Endüstri 4.0’ın Almanların, dünyaya söylediği en büyük yalanlardan olduğunu ifade ediyor. “Teknolojide zaten var olan gelişmeleri, Endüstri 4.0; Toplum 5.0 diye pazarladılar. Bazılarımız da papağan gibi tekrarladı” dedi.

Emekli Prof. Kemal İnan, yapay zekanın bahçıvanın yerini alacağı, yeni iş sahaları açılacağı tespitlerini de eleştiriyor. İnan, “Asgari ücretle bir dizi karmaşık işi yapan bahçıvanın yerini almak için neden yapay zeka ve robotlar üretilsin ki, zaten onu son derece ucuza üreten birileri var. Teknoloji gelirken, yeni iş sahaları açılacağı da en büyük yalan. Aksine, beyaz yakalılardan başlayarak, toplumsal işsizlik gelecek. Önce tıp doktorları, mühendisler, hukuk adamları ve gazetecilerden başlayarak, yapay zeka rol çalacak. Yerine meslek mi geliyor, dediniz. O meslekleri de yapay zeka zaten sizden daha iyi yapıyor, olacak” dedi.

Back To Top