skip to Main Content

Realkom Tekstil Sistem Yöneticisi İzzet Hakim: Atık ısı projesini hayata geçirerek yol haritamızı belirledik

Altuğ Karataş’ın hazırlayıp sunduğu Sanayide Enerji Verimliliği Programı’nın bu haftaki konuğu Realkom Tekstil Sistem Yöneticisi İzzet Hakim oldu. Tekstil sektörünü enerji tüketimi açısından değerlendiren Hakim, fabrikalarında gerçekleşen uygulamalar hakkında bilgiler verdi.

Hakim, “Realkom Tekstil Merkezi İstanbul’da, üretim tesisi Düzce’de olan ve tekstil alanında faaliyet gösteren bir firmadır. Ar-Ge çalışmalarıyla denim sektörüne önemli katkılar sağlıyoruz. Biz fabrikanın enerji tarafını yöneterek katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum. Enerji verimliliği ile ilgili EPDK’nın mevzuatlarını okuyup anlayarak ve işin özünü kavrayarak işe başladık. İkinci aşamada ise enerji sarfiyatlarımızı kayıt altına aldık. Her ay çıkan elektrik ve doğalgaz faturaların nereden nereye geldiğini tespit ettik. Sizinle tanışma imkanımızdan sonra ise enerji verimliliği konusunun en az satış kadar önemli olduğunu daha çok fark ettik ve bizim için yeni bir sayfa açıldı. O güne kadar incelenmeyen bir bölümü mercek altına aldık. Örnek bir proje ile yola çıktık. Isı geri kazanım projesi ile ekonomizer ve kompresördeki atık ısıyı değerlendirmeye başladık. İki tarafından taahhütü altında hayata geçen bu proje, bizim ileride hayata geçirmek istediğimiz konularla ilgili de bize yol haritası oluşturdu” dedi.

Enerji verimliliği çalışmaları ve Realkom Tekstil fabrikasında hayata geçen projeleri İzzet Hakim anlattı. Sanayide Enerji Verimliliği programında keyifli bir sohbet gerçekleştirildi.

Back To Top