skip to Main Content

İstanbul Ticaret Üniversitesi Doç. Dr. Ayben Koy: Döviz kurunun maliyetini ve finansal verilerin etkisini öngörmek mümkün

Dr. Cüneyt Dirican’ın hazırlayıp sunduğu KOBİ’lerin Koçu, Finans Doktoru programında İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayben Koy konuğumuz oldu.

İşletmelerin sağlıklı bir veri yönetimi ile geleceğin belirsizliklerini yönetebileceği programın ilk bölümünün konusuydu. Doğru ve dolu bir muhasebe bilgi sistemi ile insan kaynaklarından bütçeye, satışlardan maliyetine, sektör ile karlılık arasındaki ilişkiye kadar birçok ekonometrik ve istatistik yöntemi ile geleceğin planlanmasının mümkün olduğuna değinildi. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise vadeli işlem kontratlarının tarihçesinden uygulamasına kadar birçok detaylı bilgi paylaşıldı. Döviz kuru riskinin yönetimi, kambiyo maliyetinin sabitlenmesi gibi avantajlarının yanında bilgiye ve takibe dayalı olarak spekülatif getiri imkanları da konuşuldu. Ayben Koy’un bu iki başlıktaki kitaplarının ilgilenenler için bir kaynakça olacağı dile getirildi. Veriye ve vadeli piyasalara ilgi duyanların kulak kabartması gereken bir program oldu.

İyi olacak KOBİ’nin radyosuna kadar gelen programda; çiftçilerden,girişimcilere, esnaftan, C level yöneticiye, patrondan KOBİ’ye kadar herkese dijital koçluk yapan tek programda her hafta farklı, renkli ve zengin içerikli konularda entellektüel sermaye arttırımına gidiliyor.

Back To Top