skip to Main Content

Human Age Technology Kurucusu Faik Berk Güler: Yapay Zekaya Öldürme Yetkisi Verilmemeli

DSC_0173

Moral Machine deneysel platformunun, “Yapay zeka, kime çarpmalı?”sorusuna, Human Age Technology’nin Kurucusu Faik Berk Güler itiraz ediyor.

Güler, bu sorunun, Moral Machine adı verilen deneysel platformda irdelenmesini bile sakıncalı buluyor. Güler, Isaac Asimov’un bugün artık robot ahlakının anayasası olmuş, Üç Robot Yasası’na işaret ederek, “Robotlar hiçbir senaryoda insana zarar veremez, hatta onlara zarar gelme olasılığına seyirci de kalamaz ilkesinden hiçbir şekilde vazgeçilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Güler, sürücüsüz yapay zekanın kullandığı otomobilin bulunduğu otobanın, yayaların ve başka canlıların giremeyeceği özel yollar olması gerektiği tespitini yaparak, “Yapa zekaya, asla bizi öldürme yetkisi vermemeliyiz” diyor.

“Nely” sosyal robot projesi ile dikkat çeken Güler, yapay zeka ve robot kavramının salt insan düşmanı olarak algılanmasının yanlışlığının altını çiziyor. İnsanlardan aldığı veriyi değerlendirerek, öğrenen ve insanlarla duygusal iletişime geçen Nely’i yapay zekanın geleceği olarak tanımlayan Güler, robotların etiğini de, insanların bugünlerdeki kararlarının belirleyeceğine dikkat çekiyor.

Back To Top