skip to Main Content

EYODER Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sermin Onaygil: Enerji verimliliği için bilgi ve uzmanlaşma gerekiyor

DSC_9521

Enerji Verimliliği Derneği (EYODER) Başkan Yardımcısı İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Öğr. Gör. Prof. Dr. Sermin Onaygil, Enerjisini Üreten Fabrikalar programının konuğu oldu. Enerji verimliliğinin önemine ve Türkiye’ye sağlayacağı katma değere vurgu yapan Onaygil, özellikle enerji verimliliği için bilgi ve uzmanlaşma gerektiğini söylüyor. Başarılı sonuçlar içinse son kullanıcı tarafını binalar, sanayi ve ulaşım olmak üzere 3’e ayrılması gerektiğini belirtiyor.

Onaygil, EYODER’in faaliyetlerini ve enerji verimliliğinin önemini ise şu sözlerle aktarıyor: “Enerji Verimliliği Yönetimi Derneği (EYODER), kendine göre iddiaları olan ve sanayiciyi, özel sektörü ve kamuyu içine alarak çalışmaya gayret gösteren bir dernekleşme içerisinde çalışmalarına devam ediyor. Enerji verimliliği; herkesin kabul ettiği, yapmayı kabul ettiği ve hayır diyemediği bir konudur. Enerji konusunda yapılan projeleri, destekleri ve teşvikleri incelediğiniz zaman yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği birlikte geçiyor. Projelerin doluluğuna ve sayısına baktığınız zaman, yenilenebilir enerjinin daha çok ön plana çıktığı görülüyor. Enerji verimliliği konusunda bir çıkmaz var. Bunun nedeni ise enerji verimliliğinin çok disiplinli bir konu olmasından kaynaklanıyor. Çünkü ısı, elektrik, buhar enerjisi gibi farklı disiplinler karşımıza çıkıyor. Bu konuda bilgi ve uzmanlaşma gerekliliği ortaya çıkıyor. Son kullanıcı dediğimizde ise bu konu binalar, sanayi ve ulaşım olmak üzere 3’e ayrılıyor.”

Enerji verimliliği ile ilgili konuları ve merak ettiğimiz tüm soruları EYODER Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sermin Onaygil ile konuştuk. Enerjisini Üreten Fabrikalar programında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Back To Top