skip to Main Content

Bilko Satel İş Birim Yöneticisi Barış Er: Radyo haberleşme sistemi ile farklı sektörlerin ihtiyacına cevap veriyoruz

DSC_0012

Radyo haberleşmesi ile geniş alanların ve birbirinden uzak mesafelerin kontrol altına alan Satel, özellikle elektrik dağıtım, doğal gaz dağıtım gibi kritik noktalarda güvenli hizmet sunuyor. Finlandiya menşeili bir marka olan Satel’in en önemli özelliği ise hem Avrupa hem de Amerika standartlarına uygun olarak üretilmesi. Bu sayede de tüm dünyadaki önemli projelerde güvenli bir şekilde tercih edilebiliyor. ST Endüstri Radyo’da Enerjisini Üreten Fabrikalar programının konuğu olan Bilko Satel İş Birim Yöneticisi Barış Er ile ürünün özelliklerini ve sağladığı avantajları konuştuk.

Radyo haberleşmesinin önemi hakkında bilgiler veren Er, endüstriyel haberleşmenin gündelik hayatımızdaki haberleşmeden farkları olduğunu söylüyor. Datanın kritik olmasını ise en önemli farkı olduğuna dikkat çekiyor. Er, bu farkları şu sözlerle özetliyor: “Haberleşmenin bant genişliği diğer haberleşmeye göre daha düşük oluyor. Çünkü bu haberleşmelerde fotoğraf ya da video gibi görüntü verisi aktarılmıyor. Aksine su, gaz gibi akışların ölçüm değerleri ya da vana kontrollerinin bilgileri aktarılıyor. Bu verilerin değerleri de düşük oluyor. Burada önemli olan bant genişliği düşük olsa da stabil olmasıdır. Güncellemelerinin her üç saniyede bir yapılması gerekiyorsa bu süre dört saniyeye çıkmamalıdır.

Radyo haberleşmesi ile ilgili merak ettiğimiz tüm konuları Bilko Satel İş Birim Yöneticisi Barış Er ile konuştuk ve Enerjisini Üreten Fabrikalar programında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Back To Top