skip to Main Content

Baran Technology CEO’su Ertuğrul Eraslan: “Serbest Soğutma Sistemi ile enerjiyi optimize ediyoruz”

DSC_2971

Altuğ Karataş’ın hazırlayıp sunduğu Sanayide Enerji Verimliliği Programı’nın bu haftaki konuğu Baran Technology CEO’su Ertuğrul Eraslan oldu. Enerjinin kontrolü, ölçülmesi ve tasarruf edilmesi konusunda faaliyet göstermek, ürün gelişmek amacıyla 2006 yılında kurulduğunu anlatan Eraslan, katma değeri yüksek ürünler geliştirmeyi hedeflediklerini de söyledi.

Eraslan: “Serbest Soğutma Sistemi, 2008 yılında Turkcell’in açtığı ihale ile biz bu alana odaklandık ve ürün geliştirdik. 2008 yılında ilk ürünlerimizi teslim ettiğimiz zaman ilk 50 adet almışlardı. Sipariş rakamları sonrasında 400 adete, daha sonra ise 1000 adete yükseldi. Toplamda 12.800 adete kadar bu ürünü verdik. GSM şirketlerinin personel ve enerji olmak üzere iki önemli gideri bulunuyor.

Rekabetin artmasıyla birlikte enerji giderlerini optimize etmek istediler. Bu noktada ise baz istasyonlarındaki soğutma sistemine odaklandılar. İhaleye 4 firma katılmıştı, biz kazandık. Biz ise 2008 yılından beri bu ürünü geliştirmeye devam ediyoruz.” dedi ve ürünün özelliklerini detaylı bir şekilde anlattı.Telekomünikasyon sektöründe soğutmanın önemine değinen Eraslan, Altuğ Karataş’ın sorularını yanıtladı.

Back To Top