skip to Main Content

Astrofizikçi Öğretim Üyesi Dr. Selçuk Topal: Ticari uzay için sizin, bizim daha çok çalışmamız, herkesi bilgilendirmemiz lazım

selçuk-topal

Dr. Cüneyt Dirican’ın hazırlayıp sunduğu KOBİ’lerin Koçu, Finans Doktoru programının bu bölümünde İstanbul Ekolü Manifestosunda yer alan “Uzay Ekonomisi” diğer adı ile “AstroEkonomi” başlığı altındaki “Ticari Uzay” kavramını Astronomi dünyasının temel dinamikleri üzerinden konuştuk.

Astronom ve Astrofizikçi Dr. Topal, sosyal medya hesapları ve kitapları ile uzaya dair konuları herkese aktarmaya, sevdirmeye çalışan bir bilim insanı. Programda Topal ve Dirican kara delikler, ışık hızı, “İkizler Paradoksu”, uzay-zaman kavramı ve bükülmesi, görelilik, solucan delikleri, zamanda yolculuk, dünya dışı yaşam, “Fermi Paradoksu” ve “Drake Denklemi” gibi fenomen uzay konuları üzerinden ticari uzaya yönelik son gelişmeleri değerlendirdiler. Uzay yarışının adeta ABD Kıtasının keşfi gibi fırsatlar barındırdıklarını konuştular. Uzay hukuku, uzay madenciliği, uzay turizmi gibi işin ekonomik boyutlarının yanında askeri durumu ve 1967 BM antlaşması da masaya yatırıldı. Ticari uzay işletmelerinin sayısının arttığından bahsedilen programda, Dirican ayrıca paranın zaman değeri faiz, yatırımın geri dönüşü, vadeli finansal işlemler, bireysel emeklilik gibi finansa dair konuları da uzay zaman cinsinden Topal ile birlikte değerlendirdi. Topal astronomi ve fizik bilgileri ışığında bu yeni olguları detaylandırarak konunun ilginç boyutlarına ayrı bir renk kattı. Türkiye’de bu konudaki ilk radyo programı olarak ticari uzayın finansal boyutunun dile getirildiği program ufuk açıcı olduğu kadr eğlenceli sunumu ile de dinleyiciler için keyifli dakikaları garanti ediyor. Topal’ın keyifli ve yalın aktarımları ile dört boyutu aktardığı programda Dirican’ın finans ile uzaya kattığı beşinci boyut, Beşinci Element filmi gibi kaçırılmaması gerekenlerden.

İyi olacak KOBİ’nin radyosuna kadar gelen programda; çiftçilerden, girişimcilere, esnaftan, C level yöneticiye, patrondan KOBİ’ye kadar herkese dijital koçluk yapan tek programda her hafta farklı, renkli ve zengin içerikli konularda entellektüel sermaye artırımına gidiliyor.

Back To Top