skip to Main Content

Asaş Alüminyum Enerji Otomasyon Müdürü Hasan Basri Taşkın: Kendi enerjimizi trijenerasyon tesisimizden elde ediyoruz

Altuğ Karataş’ın hazırlayıp sunduğu Sanayide Enerji Verimliliği Programı’nın konuğu Asaş Alüminyum Enerji Otomasyon Müdürü Hasan Basri Taşkın oldu.

Asaş Alüminyum Enerji Otomasyon Müdürü Hasan Basri Taşkın, Sanayide Enerji Verimliliği Programı’nın konuğu oldu. Alüminyum sektöründeki enerji yoğunluğunun hangi alanlar olduğunu ve enerji verimliliği sağlamak için nasıl çalışmalar yapılması gerektiğini konuştuğumuz Taşkın ile enerjinin etkin bir şekilde kullanılması gerektiğine değindik.

Taşkın; Türkiye enerji giderleriyle ilgili durumunu şu sözlerle özetledi: “Türkiye, üretmiş olduğu elektrik enerjisinin yüzde 30’unu doğalgazdan, yüzde 25’lik kısmını ithal kömürden ve yüzde 25’lik kısmını petrol ve türevlerden üretiyor. Bu da Türkiye’nin yüzde 75 oranında dışa bağımlı olduğumuzu gösteriyor. Bu yük hem sanayiciye hem vatandaşa önemli bir şekilde yansıyor. Bu sebeple enerji çok ciddi, pahalı ve önemli bir değer. Dünya nüfusunun artışını dikkate aldığımız zaman enerji kullanımını dikkate almamız gerekiyor” dedi.

Enerji verimliliği çalışmaları ve Asaş Alüminyum fabrikasında hayata geçen projeleri Asaş Alüminyum Enerji Otomasyon Müdürü Hasan Basri Taşkın ile konuştuk. Sanayide Enerji Verimliliği programında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Back To Top