skip to Main Content

Ventura Partners Ortağı Kerim Kotan: Makine Mühendisi olacağım derken Yatırım Bankacısı olmak

Tunç Berkman ile 4P+1 programının bu bölümünde Ventura Partners Ortağı Kerim Kotan konuğumuz oldu.

22 yılı aşkın Şirket Birleşmeleri ve Devralmaları (M&A) deneyimine sahip bir yatırım bankacısı olan Kerim Kotan, Türkiye’de lider M&A danışmanlık firması Ventura’nın ortağıdır. Kotan, Türkiye’de toplamda 17 milyar ABD Doları büyüklüğünde 27 ayrı Şirket Birleşmeleri ve Devralma işlemini başarıyla sonuçlandırmıştır.

Kotan Türkiye’nin en büyük hypercasual oyun şirketi tiplay’in de ortakları arasındadır. 2014 yılında Kotan, Türkiye’de farklı varlık ve coğrafyada para yöneten bağımsız Varlık Yönetim Şirketi Magna Capital’i satın alarak, Yönetim Kurulu ve Yatırım Komitesi’nde görev yapmış olan Kotan, Magna’nın yönettiği varlıkların toplam değerini bir yıl içerisinde başarıyla sıfırdan 150 milyon ABD Doları’na kadar arttırılmasında önemli rol oynamıştır.

Financial Times, Wall Street Journal, the Guardian, Reuters, Dow Jones, Bloomberg, Euromoney ve Forbes gibi uluslararası ve yerel arenanın önde gelen gazeteleri ve haber ajansları tarafından konusunda sıklıkla röportaj yapılan bir isim olan Kotan, Türkiye, ABD, Avrupa ve Orta Doğu’da mesleki ve akademik ayak izi bırakmış bir liderdir. Kotan, uluslararası büyüme, finansman, sermaye piyasaları regülasyonları ve kurumsal yönetişim konularında stratejik danışmanlık verdiği şirketlerin yönetim kurullarında danışman olarak görev almaktadır. Kendisi, ayrıca İstişare Kurulu üyesi olarak görev yaptığı Endeavor Derneğindeki varlığıyla da yarının genç liderlerine ve girişimcilere aktif bir şekilde destek vermektedir. Kotan, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu’nda da görev almıştır.

İstanbul’da doğup büyüyen Kotan, ABD’de Cushing Academy’den (1991) mezun olduktan sonra eğitimine Amerika’da devam ederek Lehigh Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği dalında lisans eğitimini 1995 yılında tamamlamış, arkasından da 1997 yılında Cornell Üniversitesi’nde MBA yapmıştır. Kotan evli ve bir çocuk babasıdır.

Back To Top