skip to Main Content

Toyotetsu Enerji Yöneticisi Onur Bademci: Enerji verimliliği projelerimizi üç farklı gruba ayırarak oluşturduk

DSC_0004

Altuğ Karataş’ın hazırlayıp sunduğu Sanayide Enerji Verimliliği Programı’nın bu haftaki konuğu Toyotetsu Enerji Yöneticisi Onur Bademci oldu. Bademci, enerji verimliliği konusunda gerçekleştirdikleri çalışmalarla elde ettikleri tasarruflarla ilgili bilgiler verdi.

Bademci görev yaptığı Toyotetsu fabrikası ile ilgili detaylı bilgileri şu sözlerle anlattı: “Toyotetsu fabrikasında 4 yıldır görev yapıyorum. Bu süre içerisinde fabrikada enerji verimliliği ile ilgili birçok projeyi hayata geçirdik. Toyotetsu, fabrika bünyesinde bulunan kaynak ve pres hatları ile araçların gövde parçaları, şase ve montaj parçalarını üretiyor. Otomotiv yan sanayi alanında başta Toyota olmak üzere otomotiv sektörüne hizmet veriyoruz.”

Fabrikadaki enerji tüketimi ile ilgili bilgiler paylaşan Bademci, “Bünyemizde toplamda 3 fabrika bulunuyor. Bunların toplam elektrik ve doğalgaz tüketimi yılda 2.450 TEP seviyelerinde olduğu görülüyor. İlk fabrikamız kurulurken tüketimimiz 350 – 400 TEP seviyelerindeydi. Üretim kapasitemizin artmasıyla enerji tüketimimizde arttı. Şayet enerji verimliliği ile ilgili önemli çalışmalar gerçekleştirmeseydik bugün 2.450 TEP seviyelerini konuşuyor olamazdık. Fabrikamızda enerji verimliliğini izlemek için önemli cihazlar temin ettik. Bu cihazlar arasında; portatif enerji analizörü hava kaçak tespit cihazı, multimetre yer alıyor. Buradan elde ettiğimiz verilerle birlikte enerji verimliliği projeleri oluşturduk. Biz bu projeleri; a, b ve c olmak üzere 3 gruba ayırdık. Bu grupları belirlerken de geri ödeme sürelerini hesaba katarak planladık” dedi.

Toyotetsu Enerji Yöneticisi Onur Bademci, fabrikada gerçekleştirdiği enerji verimliliği çalışmalarını anlattı ve Altuğ Karataş’ın sorularını yanıtladı.

Back To Top