skip to Main Content

ST Endüstri Medya’nın ST İnşaat ve Malzeme Dergisi Editörü Yeliz Yirmibeş: Zorluklardan ihracat çıktı

DSC_0319

ST Endüstri Medya’nın ST İnşaat ve Malzeme Dergisi Editörü Yeliz Yirmibeş, sektördeki zorlukların ihracatla aşıldığını söyledi. Yirmibeş, Teknoloji Gündemi’nin stüdyo konuğuydu.

İnşaat sektörünün, 2018’deki kur şokundan en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğini belirten Yirmibeş, “Zorluktan ihracat çıktı. İnşaat sektörü, silkinip, yurt dışına ve farklı pazarlara açıldı” dedi.

İnşaat malzemeleri sanayisinin aralık ayını 2 milyar dolar ve 2018’i 20 milyar dolar ihracatla kapattığına değinen Yirmibeş, Türk müteahhitlerinin, Çin’den sonra dünyanın en büyük müteahhitleri listesinde ikinci sırada olduğunun altını çizerek, inşaat sektöründe geliştirilen en son teknolojiler hakkında bilgi verdi.

Türkiye’de mortgage kredisi olmamasını, sektörün ihracatla tolere ederek, dünya ikincisi olduğunu belirten Yirmibeş, şöyle konuştu: “Çimentoyu, demiri üreten Türkiye’nin neden, kurdaki oynaklıktan etkilendiği soruluyor. Çünkü bu 300 sektörden ürün, malzeme ve hizmet ithal eden komplike bir sektörden söz ediyoruz. İhracat ile çıkış arayan sektörün başarısı, ekonominin de anahtarı olacaktır.”

Back To Top