skip to Main Content

Somart Görsel ve Endüstriyel Tasarım Genel Müdürü Ahmet Somuncuoğlu: Burada Bir Yanlışlık Var

DSC_5672

İhracatın Yol Haritası programının bu bölümünde endüstriyel tasarımda yaşanan ihracat sorunlarını konuğumuz Somart Görsel ve Endüstriyel Tasarım Genel Müdürü Ahmet Somuncuoğlu ile konuştuk.

“Bir firma ABD’ye işlenmiş bakır ihraç ederken aynı OSB’de tam arkasındaki ithalatçı komşusu ABD’den o işlenmiş bakırı ithal etmekte. Burada bir yanlışlık var.” diyen Somuncuoğlu, Türkiye’deki endüstriyel tasarıma bakışı ve yeterli tanınmışlığa ulaşamamasının nedenlerini değerlendirdi.

Sektörde ürün yelpazelerinin oldukça geniş olduğunu vurgulayan Somuncuoğlu “Gemi, uçak, inşaat ve hatta müze yapıyoruz ancak ürünlerimiz yazık ki yeterince tanınmıyor.” dedi.

Endüstriyel tasarım ihracatı başlığı altında gelişen teknolojiyi yakından takip edebilme ve o teknolojiyi geliştirebilme adına büyük gereksinimimiz olan teknopark teşviği konusuna da değindiğimiz bu bölümümüzde, Somart Görsel ve Endüstriyel Tasarım Genel Müdürü Ahmet Somuncuoğlu ile KOBİ’lerimize yol göstereceğini umduğumuz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Back To Top