skip to Main Content

SolarEdge Türkiye Müdürü Cemil Tolun: Güneş projelerinde doğru ürün seçimiyle daha fazla verimlilik sağlayın

DSC_0009

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu bölümünde konuğumuz SolarEdge Türkiye Müdürü Cemil Tolun oldu. Güneş enerjisini santrallerinde inverter ürünün önemini ve verimlilik konusunda sağladığı faydaları konuştuğumuz Tolun, sektörle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

SolarEdge’nin Türkiye’de ve dünyadaki yapılanması hakkında bilgi veren Tolun, “Solar inverter piyasasında SolarEdge dünya lideri haline geldi ve yeni firmalar satın alarak değişik iş kollarına giriş yaptı. Türkiye’de ise beş yıldır önce dolaylı şimdi ise doğrudan çalışmalarına devam ediyor. Ürünlerimizin satış, pazarlama ve servis hizmetlerini sunuyoruz.” dedi.

Teknik açıdan sağladığı avantajları ise şu sözlerle paylaştı: “İnverter, güneş enerjisi sisteminin beynidir. Akla ilk olarak güneş paneli gelse de inverter sistemin belki de yüzde 10 civarı bir maliyetle önemli bir görev üstlenir. İnverter sistemin ürettiği bütün enerjiyi kontrol eden ve tüm elektriği şebekeye aktaran cihazdır. Dolayısıyla tüm enerji santrallerinin takibini ve izlemesini yapar. Aynı zamanda sistem tasarımı yapılırken panel yerleşimi, kablolaması üzerinde etkisi olan bir cihazdır. İnverterde bir katma değer potansiyeli ortaya çıkıyor. Siz inverter çözümüyle diğer malzemelerin kullanımını azaltabilir, enerji üretimini daha verimli yapabilir ve sisteme ciddi bir fayda sağlayabilirsiniz. SolarEdge tam da bu noktadan hareket ederek özel bir inverter tasarımı sunuyor.”

Güneş projelerinde inverter ürünün sağladığı verimle ilgili detaylı bilgiler veren SolarEdge Türkiye Müdürü Cemil Tolun ile bilgilendirici bir sohbet gerçekleştirdik.

Back To Top