skip to Main Content

Power Elektronik CEO’su Vedat Emanet: Başarılı bir güneş enerjisi projesi için iyi bir tasarım ve hesaplama gerekiyor

DSC_4174

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu haftaki konuğu Power Elektronik CEO’su Vedat Emanet oldu. Emanet ile solar sektöründe yaşanan gelişmelerden ve çatı projelerinin artmasıyla birlikte doğacak ihtiyaçları konuştuk.

“Power Elektronik olmak üzere 20 yıldır sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bünyemizde Ar-Ge Merkezi’miz bulunuyor. Türkiye’de kesintisiz güç kaynakları, inverter, konvertör teknolojisiyle yapılan ürünleri üretmekle yola çıktık. 2004 yılında ise ilk kez solar projesiyle güneş alanına geçmiş olduk.” Power Elektronik’in kuruluşunu bu sözlerle anlatan Emanet, başarılı bir güneş enerjisi projesini ise şu sözlerle özetledi: “İyi bir tasarım ve hesaplama yapılırsa ortaya başarılı bir mühendislik hizmeti çıkmış oluyor. Dolayısıyla başarılı bir güneş enerjisi projesi için mühendislik çalışması önem arz ediyor. Özellikle bir fabrika çatısı yaparken fabrikanın hangi alanda üretim yaptığına dikkat etmek gerekiyor. Örneğin bir çelikhane projesi üzerinde çalışıyorsanız ona göre panel, kablo gibi ekipmanlar seçilmeli. Hesaplama yaparken sıcaklık – soğukluk değerleri göz önünde bulundurulmalıdır.”

Emanet konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Verimli bir santral kurabilmek için projenin bulunduğu lokasyon ve sıcaklık değerleri oldukça önemlidir. Örneğin solar hücreleri yapı gereği sıcaklıktan daha ziyade soğuk – serin olan alanlarda daha verimli bir performans sergiliyor. Bu sebeple deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte olan fabrikalar, güneş enerjisinden yüksek derecede verim elde edebiliyor. Lokasyon olarak ise Konya, Kayseri, Sivas, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin gibi bölgeler güneş projeleri açısından Antalya’nın sahiline göre çok daha verimli oluyor.”

Çatı projeleriyle ilgili kapsamlı bilgiler veren Power Elektronik CEO’su Vedat Emanet ile Enerjisini Üreten Fabrikalar programında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Back To Top