skip to Main Content

Polisan Holding Bakım Onarım ve Yardımcı İşletmeler Müdürü Taşkın Cebeci: Buhar kazanı yatırımımızla verimli bir sistem oluşturduk

Altuğ Karataş’ın hazırlayıp sunduğu Sanayide Enerji Verimliliği Programı’nın bu haftaki konuğu Polisan Holding Bakım Onarım ve Yardımcı İşletmeler Müdürü Taşkın Cebeci oldu. Hizmet verdiği sektörü enerji tüketimi açısından değerlendiren Cebeci, hayata geçen uygulamalar hakkında bilgiler verdi.

Cebeci: “Polisan Holding grup şirketlerinin bulunduğu Türkiye’nin köklü üreticilerinden biridir. Boya, kimya sanayi alanında endüstriye hizmet sunuyor. Üretim gerçekleştirdiğimiz sektörde enerji yoğun olarak kullanılıyor. Son 10 yıla baktığımız zaman 2011 yılında 1.799.624 metreküp doğalgaz tüketirken 2018 yılının sonunda 3.417.498 metreküpe ulaştı. Üretimdeki kapasitesine bağlı olarak tüketim her sene artıyor. Elektrik tüketimimiz ise 2011 yılında 18.732 bin civarında elektrik tüketimi varken 2018 yılı sonu itibariyle bu rakam 30.294.325 kWh oldu. Bizim Dil İskelesi yerleşkesinde yardımcı tesislerimiz bir noktada toplanmış durumda. Biz bu enerjinin takip edilebilmesi ve online izlenebilmesi için SCADA sistemleri oluşturduk. 2011 yılında yeni bir yatırım gerçekleştirerek verim alamadığımız fuel oil kazanımızı değiştirdik. Aldığımız yeni buhar kazanı sayesinde ısısını geri kazanabildiğimiz verimli bir sistem oluşturduk. Bu proje kendini 6 ay gibi kısa bir sürede amorti etti” dedi.

Enerji verimliliği çalışmaları ve Polisan fabrikasında hayata geçen projeleri Taşkın Cebeci anlattı. Sanayide Enerji Verimliliği programında keyifli bir sohbet gerçekleştirildi.

Back To Top