skip to Main Content

Onsolar Kurucu Ortakları R. Seyfettin Tığlı ve Mahmut Kıraç: Mühendisliği ve mimarlığı sentezledik

DSC_0440

“Enerjisini Üreten Fabrikalar” programına konuk olan Onsolar Kurucu Ortakları Recep Seyfettin Tığlı ve Mahmut Kıraç ile güneş enerjisi sektöründen ve hem endüstri hem de binalardaki çatı uygulamalarından konuştuk. “Çatı üzeri GES projeleri için plastik, metal ve tekstil sektörüne yoğunlaşıyoruz” diyen Kıraç ve Tığlı, mühendislik ve mimarlığı sentezleyerek sürdürülebilir enerji ile birlikte ekolojik ve akıllı binalar üzerine bir iş modeli geliştirdiklerini anlattı.

Onsolar Kurucu Ortakları R. Seyfettin Tığlı ve Mahmut Kıraç, “Onsolar olarak mühendisliği ve mimarlığı birleştirerek yapıların kendi elektriğini üretmesini sağlamak amacıyla yola çıktık. Tüm enerjimizi tamamen kendi kendine yetebilen binalar tasarlamaya yoğunlaştırdık. Bunu yaparken de yapılarda hem çatıda hem cephede panel modülasyonlarını mimari bir eleman olarak kullandık. Kısacası güneş enerjisini mimari bir dokunuş yaptık. Biz insanların ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmek adına çalışırken diğer taraftan da kendi Ar-Ge çalışmalarımızı yürütüyoruz. Örneğin; sadece cepheye cam ya da kompozit kaplama yapmak yerine cephe kaplaması olarak kullanabileceğimiz paneller bulunuyor. Ekolojik bina statüsüne ulaşabilmesi ve insanlarda farkındalık oluşturulabilmesi için yola çıktık. İnsanlardan da çok güzel reaksiyonlar aldık.” dedi.

Güneş enerjisi ile ilgili konuları ve merak ettiğimiz tüm soruları konuştuk. Enerjisini Üreten Fabrikalar programında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Back To Top