skip to Main Content

IWFTurkey Başkanı Gülden Türktan: İşletme ve ekonominin birçok alanına dokunmuş olmanın zenginliğine sahibim

Tunç Berkman ile 4P+1 programının bu bölümünde IWFTurkey Başkanı Gülden Türktan konuğumuz oldu.

1988’den 2008 yılına kadar, 20 yıl süreyle, dünyanın en saygın şirketlerin biri kabul edilen ve bir İsviçre-İsveç elektrik mühendislik şirketi olan Asea Brown Boveri – ABB’de üst düzey görevlerde bulundu, yönetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu başkan yardımcısı ve ülke müdür vekili olarak çalışan Türktan, şirketin yönetim kurullarında tek kadın üye olarak görev yaptı. Şirketin 14 milyon dolardan 350 milyon dolara giden yolculuğundaki pek çok kararda imzası bulunan Türktan, “şirket içerisinde daha fazla lider yetiştirme” strateji ve misyonuyla liderlik programı bünyesinde uluslararası eğitimler verdi ve yurt içinde ve yurt dışında başarılı liderler ve yöneticiler yetiştirilmesinde etkin rol oynadı. Mali işler, denetim, insan kaynakları, sürdürülebilirlik, hukuk işleri ve kalite fonksiyonlarının başkanlığını yaptı.

Eğitim olarak, ekonomi ve işletme eğitimi aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, New York Üniversitesi ve Marmara Üniversite’sinde lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmaları yaptı. MBA derecesi ve doktorası vardır. New York Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve eğitmen olarak çalışmıştır.

ABB dahil, muhtelif kurumların Yönetim Kurullarında çalışmış ve toplam 100 yıla ulaşan Yönetim Kurulu tecrübesine sahip dünyanın ender kişilerinden biridir.

Back To Top