skip to Main Content

Industrial Applications Software (IAS) CTO’su Dr. Hakan Özkara: “Teknoloji olmadan ayakta kalınamaz.”

DSC_0351

ST Endüstri Radyo’daki Kozan Demircan ile Dijital Gelecek programımın bu haftaki konuğu, Industrial Applications Software (IAS) CTO’su Dr. Hakan Özkara idi. Hakan Beyle dijital dönüşüm ve endüstri 4.0’a ek olarak IoT’de yapay zeka kullanımını konuştuk.

Programımızın ilk bölümünde endüstri 4.0’a genel giriş yapmıştık. Bu bölümde ise siber güvenlikten milli yazılıma kadar birçok detaya girdik.

Dr. Özkara’ya akıcı, anlaşılır ve analitik değerlendirmeleri için teşekkür ederiz. Ben de dijital dönüşümün önemini şu sözlerle belirtmek isterim:
Eskiden inşaat, enerji ve bankacılık gibi klasik sektörler inovasyon yapmadan, salt para hareketleri ve borsa ile ayakta kalabiliyordu. Bu nedenle de inovasyon öncelik değildi. Artık teknolojiyi kullanmadan bu sektörlerin ayakta kalması mümkün değil. Yurt dışına taşınsalar bile mümkün değil.
Ancak, Türkiye’deki inşaat şirketleri arasında da dijital dönüşümün öneminin farkında olan değerli yatırımcılar var. Öyle ki içlerinden bir kısmı İslami finansa uygun, blockchain tabanlı P2P dijital ödeme çözümlerine yatırım yapıyor. Dijital dönüşüm tüm sektörlere geliyor.

Back To Top