skip to Main Content

GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan: Aylık mahsuplaşma ile üretim ve tüketim dengeye girecek

DSC_0010

Güneş enerjisi alanında yaşanan yeni gelişmeleri ve sektörün beklediği aylık mahsuplaşma yasasının önemini konuşmak amacıyla ST Endüstri Radyo’nun stüdyosunda GENSED Genel Sekteri Hakan Erkan ile bir araya geldik. Aylık mahsuplaşma ile üretimin ve tüketimin dengeye gireceğini belirten Erkan, ayrıca bu yasa sayesinde sektörün önünün açılacağını belirtiyor.

GENSED ve sektör paydaşlarının aylık mahsuplaşma konusundaki taleplerini kamuya ilettiklerini belirten Erkan, “Mahsuplaşma yasası, sektörün gelişmesi ve önünün açılması açısından oldukça önemlidir. Çünkü, yatırımcı tamamen kendi ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyorsa, saatlik bazda mahsuplaşma yetmiyor. Öğlen saatlerinde, bayramlarda, hafta sonlarında üretim yapmayan fabrikalar düşünüldüğü zaman, bu yatırımcıların fizibilite raporları kötü yönde etkileniyor. Üretimin ve tüketimin dengelenebilmesi için mahsuplaşmanın aylara hatta yıllara yayılması gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin enerji alanında güçlenmesi ve sektördeki yatırımların hızlanması için güneş enerjisinin önemli olduğunu belirten Erkan ile Enerjisini Üreten Fabrikalar programında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Back To Top