skip to Main Content

Ford Otosan Akıllı Üretim Teknolojileri Yöneticisi Dr. Cengiz Deniz & Gedik Üniv. Mekatronik Müh. Bölüm Bşk. Doç. Dr. Savaş Dilibal: Otomotiv sektöründeki robotik otomasyon ve sanayinin dijital dönüşümü

DSC_0004

Ford Otosan Akıllı Üretim Teknolojileri Yöneticisi Dr. Cengiz Deniz ve İstanbul Gedik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Savaş Dilibal, ST Endüstri Radyo’da Robot Yatırımları programının konuğu oldu.

Ford Otosan fabrikalarındaki robotik uygulamalar ile ilgili bilgiler veren Dr. Cengiz Deniz, “Şirket olarak yoğun bir robot popülasyonuna sahibiz. Tesislerimizde binin üzerinde robot çalışıyor. Ağırlıklı olarak kaynak uygulamalarında robotlardan yararlanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Uluslararası Robotik Federasyonu’nun (IFR) otomotiv sektöründeki robotlaşmaya yönelik verilerini paylaşan Dr. Deniz, Türkiye’de otomotiv sektöründe 3.400 adet metal yakalının görev aldığını söyledi.

Doç. Dr. Savaş Dilibal ise, “Otomotiv sektörünün robotik konusunda avantajlı olduğu nokta, hem montajı hem kaynağı hem de taşımayı barındırıyor olması. Bu bağlamda IFR’nin verilerinden yola çıkarak otomotivde robotik sistemlerin kullanılmasının en önemli noktalarından birinin otomotivdeki montaj hatları olduğunu söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

ST Endüstri Radyo Robot Yatırımları programımızın bu bölümünde, Ford Otosan Akıllı Üretim Teknolojileri Yöneticisi Dr. Cengiz Deniz ve İstanbul Gedik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Savaş Dilibal ile otomotiv sektöründeki robotik otomasyonu, Endüstri 4.0’ı, IFR’nin ulusal ve uluslararası robot verilerini, Ford Otosan fabrikalarındaki robotik ve akıllı fabrika uygulamalarını ve daha fazlasını konuştuğumuz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Back To Top