skip to Main Content

CEYD Dilinin ve Kişisel Asistan Yapay Zeka CEYD-A’nın Yaratıcısı, Girişimci, Yüksek Mühendis Cenker Şişman: Yerli ve Milli Yapay Zeka Platformumuzdan Herkes Faydalanabilir

Dr. Cüneyt Dirican’ın hazırlayıp sunduğu KOBİ’lerin Koçu, Finans Doktoru programının bu bölümünde yüksek mühendis, girişimci, CEYD dilinin yaratıcısı, yazılımcı Cenker Şişman ile Türkiye’nin en güçlü yapay zeka platformlarından biri olan CEYD-A üzerine detaylı ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Hobi olarak başladığı CEYD (Cenker Yapay Zeka Dili Asistanı) dili ile Türkiye’nin en önemli yerli ve milli yapay zeka platformlarından birini kuran Cenker Şişman programda CEYD-A’nın ve platformun özelliklerinden bahsetti. Android platformlarda 4 milyon kullanıcıya ulaşan CEYD-A rakibi yabancı dijital asistanlardan çok daha fonksiyonel ve güçlü. Bir Türk dünyaya bedeldir sözünün bir örneği olan CEYD-A’yı küresel muadillerine göre tek başına geliştiren Cenker Şişman, CEYD dili ile bu platformdan işletmelerin, kamunun nasıl faydalanabileceğini anlattı. Yerli ve milli otoyu sesle komuta etmekten, akıllı ev sistemlerine entegrasyona kadar birçok farklı imkanın geliştirilmesine imkan sağlayabilecek bu platformun en önemli ayırıcı özelliği cihaz üzerinde çalışarak gizliliği de koruyabilmesi. Merkezi olarak da yönetilebilecek platformda herkesin kendi algoritmaları ile farklı özellikleri ve davranış modellerini de geliştirebileceği platform daha çok kişisel dijital asistan olarak biliniyor. Aldığı ödüller ile geleceğe yönelik planlarında küreselleşme ve “Made in Türkiye” logosu taşıyan bu entellektüel sermayenin öyküsü kaçırılmayacak bir girişimcilik örneği.

İyi olacak KOBİ’nin radyosuna kadar gelen programda; çiftçilerden, girişimcilere, esnaftan, C level yöneticiye, patrondan KOBİ’ye kadar herkese dijital koçluk yapan tek programda her hafta farklı, renkli ve zengin içerikli konularda entellektüel sermaye arttırımına gidiliyor.

Back To Top