skip to Main Content

Avenco Robotik ve Otomasyon’un Kurucusu Berkay Doğan: Ülkemize katkıda bulunmak istiyoruz.

DSC_0503

Dünyanın en büyük robot firmalarından birinin sistem partneri olduklarını kaydeden, Teknoloji Gündemi’nin konuğu Avenco Robotik ve Otomasyon’un Kurucusu Berkay Doğan, “Sürekli olarak kurulumlarımızı yurt dışı ağırlıklı olarak yapmaya çalışıyoruz. İhracat yapmaya çalışıyoruz. Ülkemize katkıda bulunmak istiyoruz.” diyor.

Lübnan’da bir robotumuz üniversitede çalışıyor. Mimarlık fakültesinde işleme yapıyorlar, kendi sanatsal çalışmalarında robotumuzu kullanıyorlar.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ilk robotumuzu, Mekke’nin en büyük ikinci caminin restorasyonunun yapılması amacıyla kurduk. Kompozit evye imalatında çalışan bir robotumuz var.

Almanya’ya bir Türk firması olarak robot kurduk. Özellikle de bunu bizden başka birçok firma yapıyor. Ama buradaki fark şuydu, bizim robot kurduğumuz yer bir Ar-Ge merkeziydi. Bu Ar-Ge merkezinde bundan 3-4 sene sonra otomotiv üretiminde kullanılacak robot eller tasarlanıyor. Bu alanda geliştirilen birçok patent bu merkeze ait ve biz orada yeni geliştirilmiş araçların denenebileceği bir platform oluşturduk.

Back To Top